• 2022-06-07 21:31:46
Узаконення самобуду

В українському законодавстві зміни відбуваються майже щороку. Тому не дивно, що постійно виникає плутанина з приводу того, що можна будувати на законних підставах без отримання дозволів, а про що краще повідомити відповідні органи. Кожен чув хоча б один раз термін «самовільне будівництво», але що це таке та які за нього штрафи? У чому полягає легалізація самобуду?

Самовільне будівництво є досить поширеним явищем. За даними БТІ міста Одеса багато самобудів виникло через незнання чинних нині правил. Найчастіше це стосується окремих інвесторів, які виконують деякі незначні роботи, наприклад ремонтні роботи, що викликають зміну зовнішнього вигляду будівель, зводять додаткові будівлі або прибудови. Часто люди не розуміють, що для таких робіт потрібен дозвіл. Вони переконані, що оскільки дільниця та будівля є їхньою власністю, вони мають право вносити будь-які зміни, не отримуючи на те дозволів. Потім вони дуже здивовані тим, що їхні дії закону протиправні. Після цього виникають питання — де узаконити самобуд, що для цього потрібно. Легалізація самобуду в Україні проблематична саме через незнання тонкощів процедури. Щоб швидко узаконити самобуд, можна звернутися до кваліфікованих юристів «Нерухомість України». 

Скільки коштує узаконити самобуд?

Незалежно від цього є зведення самобуду усвідомленим рішенням чи це сталося через незнання законів, слід зробити кроки до узаконення самобуду. Ціна несерйозного ставлення до цього питання є досить високою (з 01.01.2018 штраф становить 18 мінімальних зарплат). Несплата штрафу може спричинити знесення будівлі. Вартість послуг розраховується індивідуально для кожного конкретного випадку та залежить від категорії об'єкта, дати його зведення та інших факторів.

Що є самобудом згідно з українським законодавством?

 Самобудом вважається об'єкт, що у процесі будівництва чи побудований без дозволу на будівництво, проведення будівельних робіт без необхідного дозволу. Варто пам'ятати, що під будівельними роботами мається на увазі реконструкція, ремонт, зведення або навпаки знесення будівлі або її частини. Якщо органи будівельного нагляду дізнаються про незаконне будівництво (ремонт), очікується адміністративних рішень, які ведуть великому штрафу і навіть ордеру на знесення. 

Під самобудом маються на увазі:

  • будівельні роботи, що здійснюються без дозволу або за не затвердженим проектом;
  • підготовчі роботи, які проводяться без дозволу на їх виконання; 
  • житловий будинок, гараж, лазня, сарай, інша нерухомість, зведені на ділянці, не призначеній для цієї мети або з порушенням норм будівництва. 

Тобто будь-яке будівництво, яке здійснюється без відповідної документації, з порушенням норм безпеки чи чужих прав власності вважається самовільним. Наприклад, балкон, обладнаний у багатоквартирному будинку без згоди сусідів та без належного оформлення – типовий самобуд. 

Як узаконити самобуд 

Правила, що діють в Україні, дозволяють легалізувати практично будь-який самобуд - прибудову до приватного будинку, квартири. Звичайно, нічого не відбувається автоматично, щоб узаконити самовільне будівництво, її власник має пройти відповідну процедуру.

З чого почати? 

Насамперед, потрібно надати список документів. Залежно від ситуації процедура узаконення та пакет необхідної документації можуть бути різними, тому попередньо слід проконсультуватися з юристами. 

Документи для оформлення самобуду 

Документи, які будуть потрібні у будь-якому випадку: 

1. Паспорт та ІПН; 

2. Документи на грішну землю; 

3. Технічна документація на будівлю (технічний паспорт). 

Етапи оформлення самовільного будівництва 

Універсальний спосіб отримати необхідні дозвільні документи – узаконення через суд. Щоправда, треба бути готовим до того, що процедура займе чимало часу та оплати судових витрат. До того ж, важко зі стовідсотковою впевненістю спрогнозувати позитивне рішення. Тому іноді краще обійтись без суду. Самовільне будівництво можна легалізувати через ДАБК – заплатити всі штрафи та отримати необхідні документи або за спрощеною схемою, яка застосовується до невисотних будинків стандартної забудови. За спрощеною схемою також можна легалізувати індивідуальні садові будиночки та господарські будівлі на дачній ділянці. На дачі самобуд можна узаконити за дачною амністією. Цей спосіб застосовується до будівель площею до 300 м. кв., побудованим у період з 1992 по 2015 роки. Проблеми з тим як узаконити прибудову до існуючої будівлі або будь-яке незаконне будівництво великою мірою залежать від форми власності на ділянку під будовою. На орендованій землі щось побудувати або звести прибудову до будівлі можна лише за чітко згодою орендодавця. Будівництво на неприватизованій землі, що належить юридичній особі (сільрада, районна адміністрація тощо), тягне за собою одразу дві проблеми – самозахоплення землі та самовільне будівництво. І тут легалізація будівлі можлива лише, якщо власник землі згоден передати її забудовнику з законних підставах (оренда, продаж). Після оформлення прав на землю, насправді вже на своїй ділянці, можна приступати до узаконення самобуду. На земельній ділянці, що знаходиться на приватизованій землі, подібних проблем не виникає. Щоправда, якщо земля у власності кількох людей, знадобиться згода співвласників. 

Узаконення самобуду на державній землі 

Узаконення самобуду на державній землі, на ділянці, яким на правах оренди володіє юридична особа, наприклад гаражний кооператив, так само пов'язане з низкою проблем. Особливо це стосується нецільового використання землі – наприклад, ділянка призначена для будівництва гаражів, а хтось із членів кооперативу здійснив самовільне будівництво лазні. Розібратися в такій заплутаній ситуації та знайти правильне рішення простіше кваліфікованому юристу. 

Прибудова до багатоквартирного будинку або прибудова до квартири простіше саме узаконити, ніж отримати дозвіл на реконструкцію, тому що вважається, що жодна прибудова не прикрашає будинок. Якщо прибудова не викликає нарікань сусідів, не заважає проїзду транспорту та не порушує будівельних норм, то її можна узаконити. У гуртожитку подібні будівельні роботи можуть проводитися за погодженням з підприємством, на балансі якого воно знаходиться. У загальному дворі будівлі можна узаконити, якщо є згода сусідів, отримано дозвіл на ЖЕК, самобуд не виходить за червоні лінії.

 Проводити реконструкцію або перепланування в під'їзді або зводити прибудови до нежитлового приміщення, також варто заручившись згодою сусідів, бажано отриманою в письмовій формі. Узаконення самовільної прибудови до нежитлової будівлі передбачає проведення експертизи, що підтверджує безпеку будівлі для оточуючих, а також підготовку великого пакета документів. 

Коли не потрібно легалізувати самобуд? 

Немає необхідності отримувати дозволи на одноповерхові надвірні будівлі, що окремо стоять, навіси або оранжереї (зимові сади), що не вимагають зведення фундаменту. Тимчасові споруди, які планують демонтувати чи переміщати до іншого місця. Самобудом не вважається реконструкція зовнішніх перегородок та будівельних елементів односімейних житлових будівель, якщо вони не призведуть до збільшення існуючої площі цих будівель. Перестановка санітарно-технічного обладнання, влаштування або закриття дверних/віконних отворів у не капітальних стінах. Перелічені будівельні роботи є самобудом. Проте розібратися в хитросплетіннях законодавства не досвідченій людині складно. Щоб виключити прикрі промахи при легалізації самовільно збудованих або реконструйованих об'єктів, доцільно залучити до цієї процедури юристів, що спеціалізуються у цій сфері. Фахівці компанії «Документ» допоможуть у найкоротший термін підготувати необхідну документацію для легалізації самостійно зведених будівель. 

ПОДАТИ ЗАЯВУ