Питання ціноутворення на ринку нерухомості актуальний у всі часи. Нерухомість відіграє важливу роль в збереженні активів населення та звичайно задоволення такої першочергової потреби людини як особистого проживання. Тому одним із самих важливих питань, що виникають як у продавців, так і покупців до ріелторів – це вірна оцінка нерухомості. Звісно ж продавець намагається продати по ціні, яку може максимально запропонувати ринок, як кажуть «не продешевити», а покупець буде намагатися купити по мінімальній ціні – «не переплатити». Звісно, що визначити вірну ринкову ціну може тільки професійний продавець нерухомості, так як він щоденно моніторить ситуацію з попитом і пропозицією на ринку, та володіє інформацією щодо реальної ціни угод.
Класично починаючи оцінку об'єкту, починаємо з вивчення пропозиції на ринку, а саме цінова політика на анлогічні об'єкти нерухомості та враховуємо фактори, що будуть впливати на вартість нерухомості.
Критерії, що впливають на ціну об'єкту нерухомості (квартири):
-
місцезнаходження будинку. Місто Київ умовно розділяють на Правий та Лівий берег, загалом Правий берег оцінюється дорожче, так как як центральні райони міста розташовані саме тут. Але також місто складається з 10 адміністративних райони, кожен з яких теж має свій попит та престижність. Тож схожі за параметрами квартири, що знаходяться в центральних районах та, наприклад, на лівому березі будуть дуже відрізнятися по ціні. Також досить важливо для великого міста є фактор близького розташування до станцій метро, та інших транспортних сполучень.
-
Тип будинку та параметри (метраж) квартири. Визначаючи вартість квартири потрібно обов'язково зауважити в якому будинку знаходиться об'єкт, чим новіший будинок – тим вище ціна буде на квартири. Але можуть бути і виключення (наприклад, дореволюційні будинки в гарному стані, а також сталінки будуть вартувати дорожче, ніж будинки 1970-х років поряд). Параметри квартири та планування - важливий фактор, чим більше метрів в квартирі та чим зручніше планування – тим вище ціна буде на дану квартиру.
-
стан квартири та будинку загалом. Наявність ремонту в квартирі буде також значною мірою впливати на ціну, також додатковим фактором буде охайний під'їзд та зовнішній вигляд фасаду будинку.
-
інфраструктура місцевості. Наявність поряд розширеної інфраструктури для комфортного проживання, таких як супермаркет, парк, садки та школи і тд – теж буде відображатися в ціні в порівнянні з будинками, що знаходяться в менш прстосованих для життя місцях (поряд з промзоною, фабрикою, кладовищем, напруженою магістраллю)
-
додаткові характеристики квартири або будинку. На вартість квартири може також впливати які саме правовстановлюючі документи на квартиру, яка репутація у цього будинку, також наприклад наявність нових ліфтів, прибудинкова територія, охорона, паркінг, якість будинку і тд.
Поняття ліквідності об'єкту нерухомості.
Загалом часто в нашій сфері використовується поняття ліквідність, що мається на увазі, наявність у об'єкта характеристик, завдяки яким майбутній продаж може здійснитися швидко і по прийнятній вартості.
Частіше питання ліквідності виникає у покупців, що мають намір придбати нерухомість для бізнесу (здавати в оренду) або для поповнення активів за рахунок нерухомості, тож потенційний покупець хоче, щоб у мабутньому такий актив можна було вигідно та швидко реалізувати при необхідності.
Більш ліквідними об'єктами вважаються ті, які знаходяться в досить привабливому для попиту місці. Наприклад, будинки біля метро, більш новий фонд, ЖК з гарною інфраструктурою і тд.
Що ж зазвичай вважається неліквідністю об'єкту і впливає не тільки на строк продажу об'єкту, але і на ціну об'єкту в порівнянні з аналогічними варіантами?
-
знаходження квартири на першому поверсі
-
вікна виходять на промзону або кладовище, шумну автомагістраль
-
технічні проблеми з будинком (тріщини в основі стіни, зсув грунту поряд з будинком, аварійний стан будинку і тд)
-
правоустановчі документи на квартиру несуть в собі юридичні ризики
-
інші фактори, що не можна змінити в будинку, квартирі та є не прийнятними для нормального проживання.
Тож проводячи оцінку об’єкту нерухомості потрібно враховувати загалом модель попиту і пропозиціЇ, як універсальні характеристики, що врівноважуючись між собою дають можливість сформувати ринкову ціну на нерухомість. З точки зору пропозиції оцінюється кількість та якісні показники аналогів, з точки зору попиту – кількість покупців, основні сегменти, в яких максимально сконцентрований попит (інтерес потенційних покупців) та реальна ціна угод в конкретному сегменті.